426507-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tryckkammare – Framework agreement for Hyperbaric Chamber Systems
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFramework agreement for Hyperbaric Chamber Systems
BeskrivningThis framework agreement regards procurement of hyperbaric chamber systems (HCS) both installed in containers for transportation by train, truck or air, and HCS (without container) for installations in buildings and ships. The framework agreement will be valid initially for three (3) years, with an option to extend it with two (2) + two (2) years. The framework agreements allow call-offs (orders) by ordering party located in Sweden and Denmark.
Intern identifierare25FMVU1917
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33157500 Tryckkammare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningKorta ner text och på engelska (se ex background i FFU) Försvarsmaktens behandlingskammare har nått end of life och behöver omsättas. I dagsläget finns det totalt fyra stycken kammare, dock är det endast tre stycken som är i drift och ingen av dem är mobila. Detta gör idag Försvarsmakten beroende av andra aktörer för att kunna uppfylla de krav som ställs på dyksäkerheten med avseende på tillgänglighet till behandlingskammare. Försvarsmaktens nya behandlingskammare ska kunna användas av samtliga försvarsgrenar. Dessa behandlingskammare är av yttersta vikt för att kunna upprätthålla kammarberedskap vid dykning enligt Försvarsmaktens bestämmelser och reglementen vid deras dykeriverksamhet. FMV har på uppdrag av FM, att anskaffa behandlingskammarsystem för avrop. Den ena är ett mobilt behandlingskammarsystem monterad i container, avsedd för transport på landsväg, till sjöss samt med flygtransport. Det andra är samma behandlingskammarsystem men för montering på plats tex i byggnad eller i fartyg. FMV avser att i ett första skede avropa 4 st behandlingskammare men behovet är större än så och när det finns ekonomiska medel tillgängliga avser FMV avropa fler upp till 20 st (men två kammare för DALO) Efter leveranser av de första systemen, vill FM genomföra en utvärdering av dessa och ha möjlighet att eventuellt kunna göra enklare designändringar för framtida beställningar. Uppdraget omfattar dels ett ramavtal på 7 år. Där anskaffning och avrop av containerbaserad behandlingskammare, behandlingskammare (kammarkropp), tillbehör, utbildning, lättare systemanpassning samt även ett ramavtal för underhåll. Försvarsmakten kommer att bli bundna av systemet under en lång tid. Behandlingskamrarna förväntas nyttjas relativt lite (få gångtimmar/år) och har lång förväntad livslängd (ca 30-40 år). Utöver leveranserna av behandlingskammare finns det behov av ett underhållsavtal. Underhållsbehovet kommer till stor del uppstå bortom tiden för leveransavtalet. Ett byte av leverantör av underhållsavtalet efter 7 år skulle skapa tekniska svårigheter ur ett drifts- och underhållsperspektiv. Det huvudsakliga syftet med underhållsavtalet är att över tid kunna tillhandahålla support/helpdesk (för servicetekniker), service on site samt reservdelssystem. Underhållsavtalet hanteras via ett separat ramavtal vilken är en del av upphandlingen. Ramavtalet för underhåll ska ha en initial period på 3 år, därefter finns det förlängningsoptioner som medger ytterligare period på totalt 15 år. Projektet har möjliggjort för Danmark (DALO) att tillgodose deras behov av behandlingskammare genom att ge dem möjlighet att kunna avropa två (2) kammare samt även övriga positioner från ramavtalet.
Intern identifierareFramework agreement for Hyperbaric Chamber Systems