426533-2025 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar – E0 Markentreprenad Infra, Halltorp Kalmar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelE0 Markentreprenad Infra, Halltorp Kalmar
BeskrivningSpecialfastigheter kommer att bygga och äga en ny kriminalvårdsanstalt med säkerhetsklass 2 i Halltorp, några mil söder om Kalmar. Anstalten kommer att vara ca 50 000 kvm BTA och markområdet omfattar 120 000 kvm. Denna upphandling avser masshantering, terrassering, förläggning av kanalisation i mark för el och VA-ledningar samt en pumpstation.
Intern identifierare5
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareE0 Markentreprenad Infra, Halltorp Kalmar