Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helikopterbas i södra Sverige
Referensnummer: 19-03440
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63730000 Diverse kringtjänster för luftfart
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en ny helikopterbas i södra Sverige. I upphandlingen som ska utmynna i två avtal, ett hyreskontrakt för lokaler och ett avtal för flygplatstjänster m.m, ingår färdigställande av lokaler och hangar enligt Sjöfartsverkets anvisningar.
Upphandlingsföremål
Upphandling av kontrakt för hyra av lokaler och hangar samt flygplatstjänster. För det fall att lokaler och hangar inte finns ska dessa uppföras av leverantören enligt Sjöfartsverkets anvisningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213330 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till lufttransport, 63731000 Flygplatsdrift, 63734000 Hangartjänster, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen