Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Frukt och grönt samt potatis
Referensnummer: KS2018-495
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende successiva leveranser av frukt och grönt samt potatis till kommunens kök. Upphandlingen är uppdelad på följande delar:
— Frukt och grönt
— Frukt och grönt, hackat och skuret
— Potatis (färsk hel, skalad, hackad, skuren)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222110 Tropisk frukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen