42669-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Avfallstransport
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter av brännbart avfall och plastförpackningar
Referensnummer: 17/206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning.
Upphandlingen omfattar transporter av brännbart avfall och ibland plastförpackningar (högst 1 gång/mån) från Vika avfallsanläggning i Katrineholm till förbränningsanläggningen i Linköping (brännbart) ellermottagningsanläggningar i Linköping (plastförpackningar).
Även arbeten gällande eventuella returer med lastväxlarfordon med 3 containers per transport kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transporter av brännbart och plastförpackningar mellan Vika avfallsanläggning i Katrineholm och Linköping samt eventuella returer.
Syfte.
Upphandlingens syfte är att säkerställa köparnas behov av transporter av brännbart avfall och eventuellt plastförpackningar från Vika avfallsanläggning i Katrineholm till Gärstads avfallsanläggning i Linköping och även annan mottagningsanläggning i Linköping samt eventuella returtransporter under avtalsperioden.
Uppskattat volym: I nuläget körs ca 385 transporter med brännbart och plast per år och ca lika många returer. Varav ca 280 under perioden okt-mars.Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt.
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.