Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rakelterminaler
Referensnummer: UC-2017-358
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Rakelterminaler till Ambulans och Rättspsykiatriska regionkliniken.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Ambulans
Rättspsyk
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32200000 Överföringsutrustning för radiotelefoni, radiotelegrafi, radiosändning och television, 32210000 Utrustning för radio- och TV-sändning, 32570000 Kommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rakel används idag främst inom ambulansverksamheten. Region Östergötland ser dock att andra
Verksamheter kan komma att införa RAKEL framöver.
Del nr: 2
Rakelterminaler och dispatcher till Rättspsyk i Vadstena.