426880-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Skövde: Byggnation av entréhall
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter KSS Mottagningsblocket.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214710 Byggnation av entréhall
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnad av mottagningslokaler vid Skaraborgs sjukhus i Skövde. Arbetet omfattar projektering och produktion, avtal uppdelat i 2 faser där fas 2 skall ingå som option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ombyggnad av 30 000 m² inom Skaraborgs sjukhus Skövde, entreprenadupphandling med partnering.