426882-2018 - ResultatSverige-Karlstad: Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift
Referensnummer: UE/180063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget har behov av Multifunktionsskrivare (MFP) och Specialskrivare samt serviceavtal som omfattar toner eller motsvarande förbrukningsmateriel, till befintliga skrivare och tillbehör.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod beräknas uppgå till ca 14 miljoner SEK baserat på 2017 års inköpsvolymer/behov.
— demontering och omhändertagande av befintlig utrustning,
— leverans av efterfrågad utrustning inklusive installation, intrimning och provning till full driftfärdigt skick,
— leverans av förbrukningsmaterial till efterfrågad och befintlig utrustning efter successiva avrop från landstinget,
— servicekontrakt efter utrustningens garantitid,
— dokumentation,
— utbildning av personal,
— teknisk serviceutbildning.
Landstingets strävan är att standardisera i syfte att underlätta drift och support. I dagsläget hanterar landstinget IT-arbetsplatser på Microsoftplattform samt Appleplattform.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen