42694-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Hamnkranar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobil hamnkran på hjul
Referensnummer: 2021-02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42414110 Hamnkranar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar Hamn AB (nedan kallad Beställare) har för avsikt att upphandla en ny Mobil hamnkran (tillika med Anläggning enligt NLM 10) för sin verksamhet i Kalmar hamn. Kranen kommer att vara av större typ, varav leveransen kommer att ske i delar för slutligt montage på plats i Kalmar.
Upphandlingen annonseras och administreras av Kalmar kommun. Det är dock Kalmar hamn AB (org. nr 556013-8348) som är upphandlande myndighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen