Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: 20/64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet vilket denna upphandling omfattar är maskinell vinterväghållning, transporter inom Leksands kommun. Beredskap dygnet runt ingår i entreprenörens åtagande. Väghållningen är geografiskt indelad i 10 delområden. I entreprenaden ingår också maskinell snöröjning och halkbekämpning på kommunala fastigheter i Leksands kommun och Leksandsbostäders AB:s fastighetsbestånd. Entreprenaden omfattar även möjlighet för beställaren att avropa transporter under hela avtalsperioden året.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen