427032-2019 - ÄndringSverige-Mönsterås: Skrivare och kurvskrivare
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för multifunktionsskrivare MFP till Mönsterås kommun
Referensnummer: U-094-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds härmed inkomma med anbud på ramavtal för multifunktionsskrivare MFP till Mönsterås kommun.
Mönsterås kommun hyr idag ca 120 Multifunktionsskrivare (MFP A4/A3). Varje MFP har ett eget avtal med avtalsslut utsprida på en 3-års period. På dessa maskiner skriver Mönsterås kommun ut ca 2,4 miljoner sidor per år (0,7 miljoner färg).