427040-2019 - ÄndringSverige-Åkersberga: Miljötekniska konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Miljö, Geoteknik, Buller, Vibration och Dagvatten
Referensnummer: 2018-60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalets målsättning är att komplettera Upphandlande Myndighets (UM) egna utförande av de efterfrågade tjänsterna i form av konsult som kan agera beställarstöd vid planering, beställning, granskning, riskvärdering eller utförande av undersökning och riskbedömning.
Konsultens uppdrag kan innefatta både internt expertstöd samt utförande enligt uppdrag från beställaren. Utöver detta förväntas konsulten utföra projektspecifika miljöutredningar i samråd med UM och tillsynsmyndighet (TM).