42709-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Tekniska konsulttjänster inom projekt- och uppdragsledning mm
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulttjänster inom projekt- och uppdragsledning mm
BeskrivningRamavtal avser främst konsultavrop av projektledning och uppdragsledning av tidiga utredningar i detaljplanskede samt kvalificerade tekniska frågeställningar inom fastighetsområdet i förvaltningsskede.
Intern identifierareSTEM 2024/228
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTekniska konsulttjänster inom projekt- och uppdragsledning mm