427225-2022 - ResultatSverige-Västerås: Apparatur för understöd av hjärtfunktioner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Halvautomatiska hjärtstartare
Referensnummer: IN-IN21-0488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen omfattarLeverans av fabriksnya halvautomatiska hjärtstartare- Förbrukningsmaterial - Tillbehör och reservdelar- Service och support under garantitiden- Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal
Takvolym
Takvolymen i ramavtalet är:
Enklare halvautomatiska hjärtstartare - 100 stycken
Halvautomatiska hjärtstartare för sjukhusbruk - 150 stycken
Halvautomatiska hjärtstartare för ambulanssjukvård - 50 stycken
Om Köparens beställningar överstiger angivna antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33182200 Apparatur för hjärtstimulering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod beräknas uppgå till ca. 300 stycken hjärtstartare.
Uppgifterna baseras på befintligt antal samt förväntad expansionsbehov.Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.