427235-2022 - ResultatSverige-Lerum: Presenter och priser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skattefri gåva - Presentkort - Lerums kommun
Referensnummer: KS21.694
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18530000 Presenter och priser
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende gåvor till kommunens anställda, i form av presentkort. Presentkorten ska kunna nyttjas i fysisk butik inom kommunens geografiska område och ska omfatta ett brett utbud av olika kategorier av produkter och tjänster. För närmare beskrivning samt kravställning vänligen se handling 3.Uppdragsbeskrivning och krav på tjänsten.
Varje presentkort ska ha ett värde om 2 000 SEK och det uppskattade behovet uppgår till ca 3 000 stycken presentkort. Upphandlingens uppskattade värde uppgår således till ca 6 MSEK.
Maximalt värde som kan avropas inom ramen för detta avtal är 7 MSEK. Om ramavtalets omsättning når upp till eller överskrider 7 MSEK så äger Lerums kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande.
Lerums kommun, som juridisk motpart, benämns fortsättningsvis i upphandlingsdokumentet som beställaren och potentiell avtalsleverantör benämns som anbudsgivaren eller leverantören.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen