427236-2022 - ResultatSverige-Lerum: Potatis
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för inköp av potatis
Referensnummer: KS21.889
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03212100 Potatis
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser Lerums kommuns behov av skalad och oskalad potatis.
Avtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör.
Detta ramavtal omfattar inte potatis som på något sätt är förberedd. Ramavtalet omfattar heller inte bakpotatis och mandelpotatis.
Kommunen köpte potatis år 2020 för ca 1 000 000 kr, volymen är uppskattad och lämnas utan förpliktelse.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen