427248-2021 - ResultatSverige-Härnösand: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster 2021
Referensnummer: 100-5145-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med ramavtalen är att underlätta för verksamheten att avropa kommunikationstjänster, rörlig bild och digitala möten. Det ska vara enkelt att beställa sin tjänst och få den snabbt levererad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen Västernorrland arbetar med kommunikation, både internt i organisationen och externt ut mot individ och samhälle. På länsstyrelsen finns en kommunikationsfunktion som består av kompetenser inom bland annat strategi och planering, projektledning, beställning, redaktionell text, mediekontakter och webb. De interna resurserna arbetar med att stödja verksamheten i deras kommunikation till målgrupperna.
För att stötta upp funktionen både kompetensmässigt och ibland resursmässigt behöver verksamheten kunna avropa uppdrag framförallt inom produktionsledet (formgivning, animation, film, stöd för digitala möten och konferenser etc) men även större uppdrag som strategiarbete och konceptarbete. Leverantören kommer att arbeta nära Länsstyrelsens kommunikationsfunktion, projektledare i olika projekt som Länsstyrelsen bedriver samt övrig personal.