427278-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Golvbeläggning och väggbeklädnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvarbeten 2018
Referensnummer: 280/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad, Helsingborgs Arena och Scen och Öresundskraft genomför en gemensam upphandling av entreprenör för golvarbeten, vilket inkluderar golvläggning av exempelvis parkett och textilmattor, plattsättning av kakel och klinker samt material för utförande av uppdrag.
Upphandlingen omfattar ramavtal vilket avser service- och underhålls- samt mindre till- och ombyggnadsarbeten avseende olika golv inom beställarens fastighetsbestånd exempelvis slipning och lackning av golv. Undantaget är spänningssatta miljöer samt produktionsmiljöer för kraftvärmeproduktion.
Även konsulttjänster såsom rådgivning och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45431100 Läggning av golvplattor, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45432111 Läggning av mjuka golv, 45432112 Stenläggning, 45432113 Läggning av parkettgolv, 45432114 Läggning av trägolv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen