427300-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Frukt och grönt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Varberg.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Varbergs kommun är Varbergs största arbetsgivare med cirka 4 500 anställda och har en budgetram på cirka 2 400 000 000. Varbergs kommun har ca 60 000 invånare. Läs mer på: www.varberg.se Vision Varberg 2025 – Västkustens kreativa mittpunkt Varberg har unika möjligheter med sitt läge, havet och naturen. För att utnyttja den fulla potentialen ska Varberg utvecklas till Västkustens kreativa mittpunkt. För att lyckas krävs nytänkande, framåtanda, kunskap och mod. Visionen skapar förutsättningar för tillväxt i hela kommunen och en fantastisk livsmiljö. Läs mer på: www.varberg2025.se
Upphandlande myndigheter:
Följande offentliga myndighet/er deltar i denna upphandling:
Varbergs kommun org.nr.: 212000 – 1249.
I förfrågningsunderlaget betecknas parterna som Anbudsgivaren och upphandlande myndighet(er) som Köparen.
Beskrivning av uppdraget:
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 22 000 000 SEK.
Upplysningen om uppskattat värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för Köparen.
Helt anbud:
Anbud ska omfatta hela förfrågan. Delat anbud accepteras ej.
Frågor om upphandlingen:
Upptäcker förfrågningsunderlagshämtarna tvetydigheter eller oklarheter ska kontakt tas omgående med Köparen. Frågor angående upphandlingen ska ställas skriftligen senast: 6.1.2017.
Alla frågor ska ställas via frågor och svar-funktionen i upphandlingssystemet Visma TendSign.
Efter det då ni formulerat Er fråga eller synpunkt, så bocka i Skicka e-post direkt för snabb leverans i Tendsign. I annat fall levereras inte din fråga eller synpunkt förrän efter midnatt, vilket fördröjer handläggningstiden. Observera att TendSign support har öppet vardagar 7:00-17:00, varför anbuden lämpligen lämnas senast kl. 16:30. Kontaktuppgifter till support: tendsignsupport@visma.com
Svar på eventuella frågor samt kompletteringar publiceras senast sex (6) dagar före anbudstidens utgång och görs då tillgängliga via TendSign för att säkerställa att samtliga registrerade förfrågningsunderlagshämtare får tillgång till den nya informationen vid samma tillfälle.
Endast skriftliga uppgifter är bindande.
Allmänt:
Anbudet ska lämnas av behörig företrädare enligt förfrågningsunderlaget och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 18.6.2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03222200 Citrusfrukt, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner