Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IBM-produkter, reservdelar och kompletteringar.
Referensnummer: UH-2017-695
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48800000 Informationssystem och servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tecknande av ramavtal för avrop av reservdelar och kompletteringar i form av IBM-produkter inom området servrar och lagring till befintliga IBM-lösningar inom FM:s IT-produktionsmiljö. Upphandlingen omfattar även FMV:s behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48800000 Informationssystem och servrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen