Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelsvaror.
Referensnummer: 3.2.1-2017-97377
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44316000 Järnhandelsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Migrationsverkets samlade behov av järnhandelsvaror. Järnhandelsvaror i denna upphandling menas med produkter inom varugrupperna fästdon, beslag, handverktyg, handmaskiner och maskintillbehör.
Upphandlingen omfattar inte angränsande varugrupper som t.ex. kemtekniska-, måleri- och färgprodukter, trädgårdsartiklar, el-artiklar, ljuskällor och armaturer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42600000 Verktygsmaskiner, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen