427375-2016 - ResultatSverige-Linköping: Gardiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gardiner, sömnad och montering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
LiU behöver tillgodose det behov som finns av gardiner på LiU:s olika campus och i universitetets lokaler vilket innefattar olika typer av gardiner anpassade till lokalernas beskaffenhet. På LiU finns många olika typer av lokaler t.ex. lärosalar, konferensrum, grupprum och kontor. LiU:s totala lokalyta uppgår till 265 000 m2.
Syftet med denna upphandling är att LiU skall kunna avropa sitt behov av sömnad och montering av gardiner via en leverantör som kan erbjuda service på en hög nivå. LiU är mån om att leverantören representeras av kvalificerad och erfaren personal, där tyngdpunkten ligger på att medarbetarna är kreativa, serviceinriktade, kvalitetsmedvetna och har god kommunikationsförmåga.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39515100 Gardiner, 39500000 Textilvaror, 39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.