427422-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildning med avseende på försvars- och säkerhetsmateriel
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Training of Test Pilots and Flight Test Engineers
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
These contract documents concerns procurement of Military test pilot (TP) and flight test Engineer (FTE) courses for both fixed wing TP/FTE and rotary wing TP/FTE for FMV test and evaluation flight test operations.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80600000 Utbildning med avseende på försvars- och säkerhetsmateriel, 80650000 Utbildning och simulering: luftfartyg, robotar och rymdfarkoster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej