Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialarbetsdräkt.
Referensnummer: DNRGS170072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal som omfattar specialarbetsdräkt för operation.
Syftet med upphandlingen är att ersätta befintlig textilstock på operation med specialarbetsdräkt då kraven på mer framtidssäkra material med låga fibersläpp samt bra källstyrka krävs.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 33199000 Sjukvårdskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen