Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Roslagsboastäder AB inbjuder leverantörer att lämna ansökan om deltagande i upphandling av tjänster inom IT-drift. Roslagsbostäder kommer att välja en leverantör som får helhetsansvaret för IT-driften och för genomförandet av ett transitionsprojekt (införandeprojekt) med syfta att överta ansvaret från drift i egen regi från Roslagsbostäder.