427734-2023 - ResultatSverige-Strängnäs: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende enstaka platser för vuxna gällande bostad med särskild service och daglig verksamhet enligt LSS
Referensnummer: SN/2023:59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun och Nyköpings kommun har upphandlat ramavtal avseende enstaka platser för vuxna i bostad med särskild service och daglig verksamhet enligt LSS. Ramavtal har ingåtts avseende 35 boenden med 10 olika leverantörer. Den totala takvolymen är 500 miljoner kronor (350 miljoner för Nyköpings kommun och 150 miljoner för Strängnäs kommun). Avrop sker behovsstyrd enligt individens behov (se mer om detta i upphandlingsdokumentet). Då det är omöjligt att veta hur avrop kommer fördelas mellan de 35 ramavtalsleverantörer, har takvolymen i denna annons slagits ut på samtliga ramavtalsleverantörer, d.v.s. 14 miljoner för varje del.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs och Nyköpings kommun har upphandlat ramavtal avseende enstaka platser för vuxna i bostad med särskild service och daglig verksamhet enligt LSS, se fullständig beskrivning i upphandlingsdokumenten. Ramavtal har ingåtts avseende 35 boende med 10 olika leverantörer. Den totala takvolymen är 500 miljoner kronor (350 miljoner för Nyköpings kommun och 150 miljoner för Strängnäs kommun). Avrop sker behovsstyrd enligt individens behov (se mer om detta i upphandlingsdokumentet). Då det är omöjligt att veta hur avrop kommer fördelas mellan de 35 ramavtalsleverantörer, har takvolymen i denna annons slagits ut på samtliga ramavtalsleverantörer, d.v.s. 14 miljoner för varje del.