427757-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafik 2023 Hisingen och Expressbusstrafik
Referensnummer: 1-75-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kollektivtrafik i Västra Götaland.
Trafiken omfattar följande trafikåtaganden (”Trafikåtagandena”):
• Trafikåtagande 31 (TÅ 31) Expressbusstrafik
• Trafikåtagande 32 (TÅ 32) Områdestrafik Hisingen
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen