427759-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däckservice
Referensnummer: 23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av däck, tillbehör och därtill hörande tjänster för GUB:s samtliga bussar som går i linjetrafik i Uppsala. Syftet är att upphandla en totallösning där köparen betalar en kilometerkostnad och leverantören ansvarar för att samtliga kostnader för att förse fordonen med däck ingår i kilometerpriset.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen