42781-2023 - ResultatSverige-Lund: Ombyggnad av kök eller restaurang
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Centralsjukhuset Kristianstad, CSK Produktionskök Blekedamm
Referensnummer: 90152000-407633-33481
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang
II.1.4.
Kort beskrivning
Regions Skåne har beslutat att bygga ett nytt produktionskök för att kunna
producera och leverera mat till patienterna enligt ett nytt måltidskoncept.
Det nya sättet att producera och förpacka maten ställer nya krav på
lokalerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45421151 Montering av kompletta kök, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen