427831-2017 - PlaneringSverige-Sundsvall: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektstöd till Center för Hälsoinnovation.
Referensnummer: MIUN 2017/2089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsultstöd för fortsatt utveckling av projektdesign och arbetssätt som är kopplade till olika processer utifrån en PPMT-modell. (Practical Project ManagemenT). Framtagande av planer inom projektet gällande översyn marknadsstrategisk plan, State of the Q plan samt kapitalgenerering.
De konsulttjänster som omfattas av upphandlingen avser:
— Marknadsstrateg 20 tim./månad plus extra tid vid event.
— Projektledare 50 %.
— Koordinator, 10 tim./vecka plus extra tid vid events.
För mer info, se mer i upphandlingsdokumentationen inkl bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 250 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen