42785-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Sjukskötersketjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunal hälso- och sjukvård utförd av sjuksköterskor på jourtid
Referensnummer: 2.3.3-559/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunal hälso- och sjukvård utförd av sjuksköterskor på jourtid till personer med beslut om bostad med särskild service enligt LSS av Stockholms stad, där boendet drivs i stadens egen regi, på entreprenad eller enligt LOV-avtal och är belägen inom Stockholms stads geografiska område.