427879-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysmaterial
Referensnummer: VF2019-0010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsområde dialysmaterial innefattar t ex Avflödespåsar, dialysfilter, fistelkanyler, CDK-set, kärlkateterlås, PD-katetrar, dialys tvättset, A- B- och centralkoncentrat m m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0010 Dialysmaterial
Upphandlingen avser ramavtal.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:21 400 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2020-04-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2022-03-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141324 Dialysnålar, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33181200 Dialysfilter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50. AVKALKNING/DESINFEKTION/RENGÖRING DIALYSUTRUSTNING51. RESTTEST52. FILTER HÖGPERMEABELT53. FILTER LÅGPERMEABELT54. STERILFILTER T DIALYSUTRUSTNING55. KANYL FISTEL ARTÄR56. KANYL FISTEL VEN57. KANYL FISTEL TRUBBIG ARTÄR58. KANYL FISTEL TRUBBIG VEN59. KANYL FISTEL STICKSKYDDAD ARTÄR60. KANYL FISTEL STICKSKYDDAD VEN61. KANYL FISTEL KATETER TRUBBIG62. KANYL FISTEL KATETER STICKSKYDDAD63. TILLBEHÖR TILL MASKINBUNDNA SLANGSET64. ÖVRIGA TILLBEHÖR HD65. TRYCKPLÅSTER MED BLODSTILLANDE EFFEKT66. TVÄTTSET DIALYS 67. FIXERING TILL DIALYSKATETER68. FÖRBAND CDK69. KONNEKTOR FÖR CDK70. KATETERLÅS FÖR INSTILLATION I CDK 71. SET FÖR KOLESTEROLADSORPTION72. KORTTIDSKATETER SET 2-LUMEN, RAK OCH BÖJD73. KORTTIDSKATETER SET 2-LUMEN, RAK, SILIKON74. KORTTIDSKATETER SET 3-LUMEN, RAK75. LÅNGTIDSKATETER SET 2-LUMEN SYMETRISK TIP RAK76. LÅNGTIDSKATETER SET 2-LUMEN BÖJD77. KATETER PD RAK MED 2 KUFFAR 78. KATETER PD RAK RULLAD MED 1 KUFF79. KATETER PD RAK RULLAD MED 2 KUFFAR 80. KATETER PD RAK RULLAD MED 2 KUFFAR M OLIKA KUFFAVSTÅND81. ADAPTER TILL PD KATETER82. FIXERING PD KATETER83. PEANG PLAST84. PÅSKLÄMMA PD MED NÄSA85. AVFLÖDESPÅSE 86. PRIMINGSPIKE87. DESINFEKTIONSHYLSA FÖR PD88. SJÄLVLOKALISERANDE KATETER FÖR PD89. PROVTAGNINGSFLASKA FÖR VATTENANALYS90. A-KONCENTRAT för spädning 1:34 Centralkoncentrat ≥ 500Liter91. A-KONCENTRAT för spädning 1:44 Centralkoncentrat ≥ 500Liter92. A-KONCENTRAT för spädning 1:44 Centralkoncentrat ≤ 350Liter93. A-KONCENTRAT för spädning 1:44, 4,5L-6L passar till Fresenius 94. B-KONCENTRAT PULVER TILL FRESENIUS MASKINER95. B-KONCENTRAT PULVER TILL NIKKISIO MASKINER96. A- OCH B-KONCENTRAT för spädning 1:200 passar till Gambro
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:21 400 000 kr,dock kan inga volymer garanteras.