427883-2019 - KonkurrensutsättningSverige-VÄXJÖ: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, grossistsortiment
Referensnummer: KS 2018-00616
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett grossistsortiment inom livsmedel.
Deltagande upphandlande myndigheter
Följande upphandlande myndigheter deltar i upphandlingen och blir avropsberättigade i kommande avtal;
Alvesta kommun Lessebo kommun Ljungby kommun Markaryds kommun Tingsryds kommun Uppvidinge kommun Älmhults kommun Växjö Pastorat Huseby Bruk AB
De varuområden som ingår är djupfryst, färskvaror/kylvaror och kolonial/speceri.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alvesta kommunLessebo kommunLjungby kommunMarkaryds kommunTingsryds kommunUppvidinge kommunÄlmhults kommunVäxjö PastoratHuseby Bruk AB
Beskrivning av tjänsten
Upphandlingen avser ett grossistsortiment av livsmedel.
Följande varugrupper ingår EJ, då dessa upphandlas separat;
Mejeriprodukter
Färsk frukt, grönsaker och potatis
Färsk fisk
Färskt kött och charkuteriprodukter
Kaffe ingår endast för Ljungby, Markaryd, Uppvidinge, Älmhult, Växjö Pastorat och Huseby bruk
Ägg ingår endast för Älmhults kommun, Växjö Pastorat och Huseby bruk
Brott
Enligt LOU 13 kap. 1§ ska en upphandlande myndighet utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören enligt dom som vunnit laga kraft är dömd för brott som innefattar:
Deltagande i kriminell organisation
Bestickning
Bedrägeri
Penningtvätt eller finansiering av terrorism
Terroristbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet
Människohandel
Kvalificering utländska eller nystartade företag
Utländska eller nystartade företag ska visa att man uppfyller samtliga krav som beskrivits ovan under punkt 3.1 Kvalificering.
Anbudsgivaren ska ha personer i anbudsgivarens driftsledning med tidigare arbetserfarenhet av företag med grossistverksamhet.
Anbudsgivare ska lämna referens för personer med tidigare arbetserfarenhet enligt ovan.
Anbudsgivare ska lämna en förklaring/intyg, ex. intyg från revisor eller bank, som visar att företaget innehar motsvarar ekonomiska stabilitet som det som ovan krävs.