42792-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Finansiella konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst för ekonomistöd
Referensnummer: 20/02393
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekonomistöd av senior karaktär
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Uppdraget är ett ramavtal som gäller konsult av senior art inom ekonomi. Konsultens roll omfattar ekonomisk stöd till bl.a. ekonomichefen, förbundsdirektören samt controller inom HAR.Uppdraget inkluderar, men är inte begränsat till, följande arbetsuppgifter inom respektive område:Stöd till ekonomichef:- prognosticera VA-taxeringshöjning- analysera industriutveckling per kommun- genomlysa befintliga avtal- benchmarkingStöd till förbundsdirektör:- utbildning av styrelseledamöter- strategikartläggning- styrande dokument- skapa enhetliga strukturer och mallarStöd till controller:- justeringar av investeringar och etappindelningar- hantera EU-bidrag- agera bollplank under programmets gång- uppdatera underlag och förslag- kostnadsfördelningAvtalet sträcker sig som längst över 8 år.Ramavtalets värde estimeras till mellan 15 och 20 mkr (inga garantier), takvolym för ramavtalet enligt LUF är 30 mkr.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79221000 Skatterådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen