427986-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Trollhättan: Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Överföringsledning för råvatten med tillhörande anläggningar från Vänern till Trollhättan med partnering som arbetsform
Referensnummer: 20/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Trollhättan Energi AB och Västvatten AB avser att gemensamt handla upp överföringsledning(-ar) med eventuellt tillhörande anläggning(-ar) för överföring av råvatten från Vänern till Överby i Trollhättan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232150 Arbeten för vattenledningar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen