Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Höghöjdsstädning.
Referensnummer: KS 2017-544
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar beställarens behov av höghöjdsstädning omfattande förvaltningsbyggnader, skolbyggnader m.m. enligt förutsättningarna i detta upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90911200 Städning av byggnader, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uddevalla kommun har inte haft avtal på höghöjdsstädning tidigare men uppskattar avtalets värde till ca 300 000 SEK per år. Kommunen garanterar inga volymer utan beloppet ska endast ses som en vägledning för beräknad omsättning.