Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livstidsförlängning av lotsbåt Pilot 752 SE.
Referensnummer: 0307-17-03012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud angående livstidsförlängning av lotsbåt Pilot 752 SE.
Lotsbåt Pilot 752 SE är byggd år 1979 och behöver p.g.a. slitage och ålder livstidsförlängas genom en omfattande ombyggnation där bl.a. motorer, växel, hytt m.m. ska bytas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50241100 Reparation av fartyg, 50244000 Renovering av skepp och båtar, 50245000 Modernisering av båtar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen