428015-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Microsoftkompetens – konsulter.
Referensnummer: 2017.35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen söker en kunskapspartner som i tätt partnerskap med kommunen förvaltar och vidareutvecklar kommunens Microsoftbaserade infrastruktur. Konsult och supportkompetens för förvalta och vidareutveckla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunens syfte med upphandlingen är att säkerställa kvalitativa leveranser avseende support och konsultkompetens för att tillgodose verksamheternas högt ställda krav och förväntningar på kompetens och utveckling.
Kommunen söker en kunskapspartner som i tätt partnerskap med kommunen förvaltar och vidareutvecklar kommunens Microsoftbaserade infrastruktur.
Personal (namngivna).
S skall ha tillgång till följande konsultkompetenser inom nedanstående kompetensområden:
System center Service Manager;
System center Configuration manager;
Microsoft Identity Manager;
Office 365.
S ska ange minst 2 konsulter per kompetensområde som i första hand ska utföra uppdragen.
För att visa att ovanstående krav är uppfyllda ska CV med minst ett referensuppdrag per konsult för respektive offererad person bifogas anbudet, bevisar att konsulten är minst nivå 4 kompetensmässigt, se bilaga 5 kompetensnivåer.
Om annan person ska utföra uppdrag åt K ska alla nedan nämnda bevis lämnas till- och skriftligt godkännas av K innan personen får utföra uppdrag.