Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Park- och naturmarksskötsel Järva friområde.
Referensnummer: T2017-001965
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser en totalentreprenad för Park- och naturmarksskötsel av Järva friområde, i syfte att befrämja utvecklingen av ett fritids- och rekreationsområde. Uppdraget består av flera delmoment och ska utföras enligt en upprättad skötselplan.
Upphandlingen genomförs som selektivt förfarande med mål att finna en (1) leverantör som kan tillgodose skötselbehoven för hela Järva friområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 26 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77200000 Skogstjänster, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel, 77300000 Trädgårdstjänster, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 77500000 Boskapsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen