428069-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Lampor och belysningsarmatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Belysningsarmaturer.
Referensnummer: 16114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31520000 Lampor och belysningsarmatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta avtal avser belysningsarmaturer för inomhusbruk såsom skrivbordsbelysning, golv-, tak-, vägg- och bordslampor. Avtalet omfattar även montage av belysningsarmaturer. Detta avtal avser ej tak- och väggbelysning med fast installation och inte heller separata ljuskällor såsom glödlampor, lysrör eller motsvarande. Detta avtal syftar till att förse köparen med belysningsarmaturer inklusive tillbehör och reservdelar. Avtalet avser också ge köparen ett standardiserat utbud av belysningsarmaturer samt belysningskonsultering för att underlätta val av rätt armatur till rätt miljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen