428070-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal projekterande konsulter fastighet – Teknikkonsulter (T).
Referensnummer: KSN-2017-3447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar följande kompetensområden:
— Elteknik inklusive elinstallationer, tele, hiss, larm m.m.;
— Utvändig VA/Mark;
— VVS inklusive rör, luft, styr, kyla, sprinkler, upprättande av energideklarationer, energikartläggningar m.m.;
— Fuktsakkunnig;
— Byggnadskonstruktion;
— Brandskyddskonsult/sakkunnig brandskydd;
— Miljö/hållbarhet (t.ex. certifiering byggnad, miljöinventering befintlig byggnad, miljöprogram m.m.).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71335000 Tekniska undersökningar, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen