Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västra Nylanda etapp 2
Referensnummer: TN 2021-00174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar b.la. nybyggnation av anläggningar för VA, fjärrvärme, el och kanalisation för fiberoptisk kabel, samt nyanläggning av gator, park-/naturmark mm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44163120 Fjärrvärmeledningar, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45236250 Markanläggning för parker, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen