Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CBCT-utrustning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avser köp av 1 st CBCT-utrustning till Käkkirurgiska kliniken / Odontologisk radiologi, Falu lasarett.
Region Dalarna har för avsikt att tilldela Ace Dental Sweden AB kontrakt avseende denna utrustning utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 14§ punkt 2, lagen om offentlig upphandling, LOU (2016:1145).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen