428139-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS-montör, KVA Beateberg
Referensnummer: Af-2018/003507365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
1.1.1 Inledning
Aktuell upphandling avser arbetsmarknadsutbildning till VVS-montör förlagd till kriminalvårdsanstalten Beateberg.
1.1.2 Utbildningens mål
Det övergripande målet med upphandling av aktuell utbildning är att underlätta kriminalvårdens klienters övergång till arbetslivet efter frigivning.
1.1.6 Kontraktsföremålet
Utbildningen som efterfrågas ska innehålla både praktiska och teoretiska moment inom yrkesinriktningen VVS-montör.
1.1.7 Avtalsperiod och optioner
Preliminär avtalsperiod är från och med 2019-01-12 till och med 2020-01-11.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning av avtalet med 2 x 1 år, samt ytterligare en förlängning med upp till 12 månader på oförändrade villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 0
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser arbetsmarknadsutbildning till VVS-montör förlagd till kriminalvårdsanstalten Beateberg. Utbildning för att underlätta kriminalvårdens klienters övergång till arbetslivet efter frigivning.