428220-2021 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Reparation och renovering
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0062.002 ROT Kadettflygeln Karlberg/Stockholm
Referensnummer: 3767/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kadettflygeln K0062.002 på Karlbergs slott utgörs av boenderum med gemensamma köksfunktioner i tre plan ovan mark med källare och kallvind. Hela byggnaden ska genomgå en in- och utvändig totalrenovering och när renoveringen är slutförd ska byggnaden fortsättningsvis användas till boende för kadetter. Byggnaden uppfördes år 1795 och är en murverkskonstruktion med puts och tak av plåt. Med en bruttoarea på ca 3690 kvm och bruksarea på ca 2700 kvm.