428306-2019 - ResultatSverige-Visby: Potatis och potatisprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Potatis och Rotfrukter
Referensnummer: RS2018-458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15310000 Potatis och potatisprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland upphandlar Potatis och Rotfrukter, skalat och oskalat, hela och i bitar.
Varorna är avsedda för tillagnings- och mottagningskök inom skola, förskola, fritidshem, sjukhus och äldreomsorg.
Distribution av varor till beställarna ingår i uppdraget.
Beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen