Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsmaskiner
Referensnummer: 21177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun tillsammans med övriga avropande organisationer upphandlar ett ramavtal för köp av fabriksnya multifunktionsmaskiner (MFP) av senaste modell. Umeå kommun har totalt 800 nätverksanslutna skrivare varav 520 st MFP. De MFP som finns har individuella avtalslängder och kommer att bytas ut löpande under avtalsperioden. Avtalet baseras på 4 basmaskiner (grundstandard) med olika utskriftsvolymer med tillhörande serviceavtal. Beställarna bestämmer själva när serviceavtalet ska upphöra på aktuell MFP. När den tekniska livslängden på MFP är uppnådd ska produkten kunna återanvändas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30232000 Kringutrustning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå kommun tillsammans med övriga avropande organistationer upphandlar ett ramavtal för köp av fabriksnya multifunktionsmaskiner (MFP) av senaste modell. Umeå kommun har totalt 800 nätverksanslutna skrivare varav 520 st MFP. De MFP som finns har individuella avtalslängder och kommer att bytas ut löpande under avtalsperioden. Avtalet baseras på 4 basmaskiner (grundstandard) med olika utskriftsvolymer med tillhörande serviceavtal. Beställarna bestämmer själva när serviceavtalet ska upphöra på aktuell MFP. När den tekniska livslängden på MFP är uppnådd ska produkten kunna återanvändas.
Omfattning och mängder framgår av dokument i upphandlingen.