428526-2019 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputsning till kommunens äldre och gruppboende
Referensnummer: 16/70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling gällande Fönsterputsning till kommunens äldre och gruppboende
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende fönsterputsning till kommunens verksamheter såsom äldreboende, gruppboende, kontor och även till personer med beviljad hemtjänst.
Omfattning
Avtalet omfattar fönsterputsning av kommunens verksamheter såsom äldreboende, gruppboende, kontor och även till personer med beviljad hemtjänst
fönsterputsning kommer till allra största del avropas mellan April-Oktober. Leverantören skall kunna möta denna efterfrågan.
Avtalet omfattar inte fönsterputs till den verksamhet som hanteras via Tekniska kontorets Städ och konferens.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar fönsterputsning av kommunens verksamheter såsom äldreboende, gruppboende, kontor och även till personer med beviljad hemtjänst 1-2 gång per år om budgeten tillåter.
Fönsterputsning som är beviljad inom hemtjänsten gäller 2 rum och kök för ensamstående och 3 rum och kök för par. Det kan förekomma inom alla de geografiska områdena. Vid fönsterputsning i hemtjänsten kommer hemtjänstutföraren tillsammans med fönsterputsbolaget överens om lämplig dag/dagar för fönsterputs. Hemtjänsten kommer överlämna en lista på vilka adresser som ska putsas och ifall behov finns även möta upp Leverantören på den aktuella adressen. I de fall kunden har svårt att ta tillvara på sig själv kommer hemtjänstpersonal att vara med vid hela besöket.
Fönsterputsning kommer till allra största del avropas mellan April-Oktober. Leverantören skall kunna möta denna efterfrågan.