2. Förfarande
Förfarande
Titel: Meddelande om Frivillig förhandinsyn - Fakoutrustning med tillhörande förbrukning
Beskrivning: En RFI (Request for information) publicerades i Maj 2025 där det framgick att Region Norrbotten avser köpa upp till tre (3) Fako-utrustning med krav på specifika funktioner. 3 presentationer kom in på denna RFI, varav 2 inte uppfyllde samtliga krav. Ett utav samtliga presentationer uppfyllde samtliga krav. Motivering av beslut Motiveringen till beslutet grundar sig i de krav som ställts i RFI-underlaget; • ”Utrustningen ska vara kompatibel med klinikens befintliga Fakohandtag och dia termi-pennor. Region Norrbotten har idag fabrikatet Bausch-Lomb.” – Idag har Region Norrbotten över 40 st fakohandtag som är i bruk. Då omkostnaden för att byta ut samtliga handtag beräknar öka kostnaderna för Regionen oproportionerligt, kvarstår det krav med stöd av Kap 6 §14 punkt 2. Region Norrbotten anser också att kassera handtag som är i fullgott skick strider mot den inköpspolicy Region Norrbotten har med hänsyn till miljö och hållbarhet. Beslut Region Norrbotten fattar beslut att anta Bausch & Lomb Nordic AB som leverantör av Fako-utrustning i enlighet med informationen angiven i denna förhandsinsyn. Information om detta kommer att publiceras offentligt via Mercell Tendsign.
Intern identifierare: 25/218
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000