42868-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av husarkitekt för marken på Skeppsholmen och Kastellholmen samt Riddarholmens yttre miljöer
Referensnummer: 2025/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arkitektens uppgift är att bistå SFV:s förvaltning vid utveckling av både mark och byggnader i samverkan. Arkitekten i egenskap av GK leder en konsultgrupp som skall omfatta kompetenser inom K, V, E, landskap/mark, tillgänglighet, brandsäkerhet, miljö och antikvariska frågor – samt inredningsarkitekt och konservator.
I arkitektens uppgift som GK ingår att samgranska konsultgruppens handlingar och tillsammans med sina underkonsulter svara för en kulturhistorisk och funktionell helhetsbedömning.